top of page
simav-on.jpg

Usûl Yayınları No: 3

Tarih: 3

Genel Yayın Yönetmeni: Kenan Çabuk

Editör: Burak Fazıl Çabuk

Redaksiyon: Tunç Özsoy

Kapak Tasarımı: Ülke Design

Sayfa Tasarımı: Bahar Yılmaz

Boyutlar: 13,5x21

Cilt: Karton Kapak

Sayfa Sayısı: 208

1. Baskı: Mayıs 2022

ISBN: 978-605-71124-2-2

XV. Asırda Simav Nahiyesi
II. Bayezid Dönemi Sosyal ve Ekonomik Yapı

İklimi, mümbit toprakları, coğrafyası ve yaren kültürüyle tanınan Simav, birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Simav'ın Türk hâkimiyetine girmesiyle birlikte Türkleşme ve İslamlaşma süreci başlamış, bölge Anadolu'nun batıya açılan kapılarından biri olmuştur.

 

Osmanlı Devleti'nin yönetim prensibi gereği, fetih ya da ilhak yoluyla alınan toprakların kayda geçirilmesi gerekmeydi. Bunun ilk aşaması da tahrir kayıtlarıdır. 15. asırda Simav Nahiyesi’nin ilk kaydı olan 45 numaralı tapu tahrir defterinden yararlanılarak hazırlanan bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin idari yapılanması, toprak yönetimi, kanunnâme geleneği, vergi uygulaması ve kayıt tutma titizliğini belge ve kaynaklarla göstermektedir.

Sultan II. Bayezid dönemi Simav'ın sosyal ve ekonomik hayatının incelendiği kitapta, Simav’ın merkez mahalleleri ile bağlı köylerinde toprak yönetimi, hayvancılık, üretim, toplumsal yapı ve nüfus özellikleri tahrir kayıtları özelinde incelenerek yorumlanmıştır.

 

Sultan II. Bayezid dönemi Simav’ın sosyal ve ekonomik hayatının incelendiği bu kitapta, Simav’ın merkez mahalleleri ile bağlı köylerinde toprak yönetimi, hayvancılık, üretim, toplumsal yapı ve nüfus özellikleri tahrir kayıtları özelinde incelenerek yorumlanmıştır.

wh_44a9b399f.png
Copy-of-Copy-of-PEWeb-sağda-filigranlı-haber-fotosu-660x300-1-660x300.png
indir.png
indir (1).png
nadir-kitap-cagri-merkezi-numarasi-1200x750.jpeg
bottom of page